آدرس:
قم - زنبیل آباد(چهل و پنج متری صدوق) - کوچه شماره 2 - نبش میدان مفتح
تلفن:
025-32616140-50

سفید کردن دندانها و بلیچینگ

بلیچینگ دندانها همان روش سفید کردن دندانها است که امروزه یک روش رایج در دندانپزشکی برای بهره مندی از زیبایی طرح لبخند عمومی شده است. با توجه به FDA سفید کردن دندانها انها را به رنگ طبیعی خود برمیگرداند و حتی بلیچینگ انها را از رنگ طبیعی خود سفید تر میکند. برای سفید کردن روش های مختلفی در دسترس است از جمله مسواک زدن ،نوار سفید کننده ،ژل سفید کننده و سفید کردن دندان با لیزر . امروزه سفید کردن دندانها بیشترین درخواست مراجعه کنندگان به دندانپزشکان شده است. با گذشت زمان در اثر استفاده از دندان ها، ترک های ریزی در مینای دندان به وجود می آید. این ترک ها محلی برای تجمع باکتری ها می شوند و این امر منجر به تغییر رنگ دندان ها می شود. با روش سفید کردن دندان (بلیچینگ) می تواند مواد غذایی و آلودگی ها را از ترک های ایجاد شده پاک کرد.

سفید کردن دندان چیست؟

سفید کردن دندان ها شامل روشن کردن انها به رنگ روشنتر میباشد . در سفید کردن دندانها نمیتوان انها را به رنگ سفید درخشنده در اورد ولی میتوان انها را از رنگ طبیعی خود چند درجه روشن تر کرد.سفید کردن دندان میتواند یکی از راه های بسیار موثر روشن تر کردن رنگ طبیعی دندان باشد بدون اینکه نیازی به اسیب رساندن به سطوح دندانها باشد . در سفید کردن دندان ها معمولا رنگ طبیعی دندان روشنتر میشو د به جای اینکه کاملا به رنگ سفید در بیاید.

سفید کدن دندانها یک روش پزشکی است که باید توسط یک دندانپزشک یا یکی دیگر از حرفه های دندانپزشکی  مانند متخصص بهداشت دندان یا درمانگر دندان  و با داشتن نسخه از دندانپزشک انجام شود. بعضی از سالن های زیبایی ارائه کننده روش سفید کردن دندان اند ولی این روش بدون حضور یک فردی در حرفه دندانپزشکی غیر قانونی است و ممکن است بهداشت دهان و دندان خود را در معرض خطر قرار دهید.شما همچنین می توانید از کیت های سفید کردن دندان های خانگی  DIY استفاده کنید اما این نیز ممکن است خطراتی داشته باشد

 

روش

اگر شما میخواهید دندانهایتان را سفید کنید نیاز به چندین ویزیت با دندانپزشک خود در طول بیش از دوماه دارید.

نحوه سفید کردن دندان به این گونه است که دندانپزشک یک قالب از دندانهای شما تهیه کرده و به شما اموزش میدهد چگونه با  از این قالب و ژل سفید کننده استفاده کنید.  سپس از این وسایل در خانه خود در یک دوره خاص دو تا چهار هفته ای استفاده میکنید.  بعضی از ژل ها میتوانند در مدت زمان 8 ساعت عمل کنند و بنابراین دوره درمان به کمتر از یک هفته کاهش پیدا میکند

نوع دیگر سفید کردن دندان استفاده از سفید کردن لیزری است که به عنوان سفید کننده پرقدرت شناخته میشود .در این روش یک ماده سفید کنند روی دندانهای شما قرار داده میشود سپس نور یا لیزر به روی انها تابانده میشود تا ژل فعال شود.  این روش تنها یک ساعت زمان میبرد .

مزایای سفید کردن دندان یا بلیچینگ با لیزر به شرح زیر است:

•استفاده از یک روش پیشرفته سفید کردن که باعث ناراحتی بیمار نمی شود

•امکان دستیابی به نتایج بلیچینگ دندان سریع و موثر برای بیمار

•بی خطر و ایمن بودن روش (بی خطر بودن این روش در پژوهش های علمی به اثبات رسیده است)

•امکان دستیابی بیمار به حداکثر میزان روشنی و سفیدی دندان در یک دوره درمانی سریع (45 تا 60 دقیقه ای)

•نتایج طولانی مدت و ماندگار بدون احتمال مشاهده حساسیت دندان

برای سفید کردن دندانها باید به یک دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید و از مراجعه به سالن های زیبایی غیر قانونی بپرهیزید و همچنین استفاده از کیت ها در خانه خطراتی به همراه دارد.

بلیچینگ حرفه ای معمولترین روش سفید کردن دندانها است . دندانپزشک شما ابتدا دندانهای شما را ارزیابی میکند و به شما انواع روش های سفید کردن و بهترین روش مناسب برای شما ار به شما میگوید.

رایج ترین روش سفید کردن  سفید کردن درخانه تحت نظر دندانپزشک است که در این حالت به شما یک قالب شبیه شکل لثه ها به شما داده میشود و شما باید ژل روی ان بریزید و طبق یک برنامه در خانه از ان استفاده کنید.

یکی دیگر از روش ها سفید کردن روی صندلی است که اگر برای شما مناسب باشد  به شما پیشنهاد داده میشود .ابتدا دندانپزشک یا متخصص بهداشت یا درمانگر شما یک قالب پلاستیکی یا ژل را روی لثه شما برای اماده سازی انها میگذارد سپس عملیات سفید کردن را روی دندانهای شما انجام خواهند داد

مواد فعالی که در ماده ی سفید کننده قرار دارند معمولا پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکساید هستند که شکسته میشوند و اکسیژن به داخل مینا و عاج دندان نفوذ کرده و رنگ دندان را روشتن تر میکند.

روش سفید کردن روی صندلی اغلب سفید کردن قدرتمندی است که به سفید کردن لیزری هم نامیده میشود ولی در واقع از لیزر استفاده نمیشود .

در این روش ژلی برروی دندانها قرار داده میشود و یک نور برای سرعت بخشیدن به واکنش های سفید کننده  تابانده میشود همچنین در این روش یک ماده نرم برروی لثه ها قرار داده میشود تا از انها محافظت کند .

سفید کردن سریع با نور

سفید کردن سریع با نور یا سقید کردن با قدرت در زبان محاوره گاهی به سفید کردن لیزری  اشاره میکند . در این روش از انرژی نور برای سرعت بخشیدن به روش سفید کردن در مطب دندانپزشکی استفاده میشود . در این روش میتوان از موارد مختلف انرژی زا که شایعترین انها هالوژن ،LEDو یا قوس پلاسما است استفاده میشود. آزمایشات بالینی نشان داده اند که در میان این سه گزینه، نور هالوژن بهترین منبع برای تولید نتایج مطلوب درمان است.منبع ایده ال انرزی برای انرژی باید انرژی بالایی برای تحریک ملکول های پراکسید ایجاد کند بدون اینکه به پالپ دندان اسیب برساند.

به طور معمول از چراغی به رنگ ابی در این روش استفاده میشود که دارای طول موج های مناسبی برای شروع واکنش های پراکسید هیدروژن هستند.مراحل سفید کردن دندان با قدرت شامل جداسازی بافت نرم با رزین ،استفاده از ژل حرفه ای سفید کننده با در جه پراکسید هیدروژن 25 تا38 درصد و قرار گرفتن در معرض نور برای 6 تا 15 دقیقه است.پیشرفت های اخیر در این روش باعث شده تا گرما و اشعه ماوراء بنفش را از این نور حذف کرده و اماده سازی بیمار برای این روش کوتاهتر خواهد بود . برای سفید کردن با بیشترین قدرت میتوان با یک بارمراجعه به دندان پزشک در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت  این کار را انجام داد.

 

سفید کردن دندان ها در حضور دندانپزشک میتواند دندان های شما را سریعتر روشن کند . راه حل سفید کردن از طریق بلیچینگ معمولا قویتر از کیت های خانگی عمل میکند همچنین استفاده از گرما و نور و یا ترکیبی از هر دو میتواند پروسه سفید کردن را سرعت ببخشد.

براساس نتایج عموما در سفید کردن دندانها ،دندان ها سه تا 8 درجه سفید تر میشوند و این پروسه 30 تا 60 دقیقه در مطب زمان میبرد . برخی از دندانپزشکان از تکنیک هایی استفاده میکنند که میتوان دندان ها را دریک جلسه 2 ساعته سفید کرد.

 خطرات استفاده از کیت های خانگی و سفید کردن در سالن های زیبایی

برخی از کیتها به دلیل اینکه مقدار ماده سفید کنند کافی ندارند نمی توانند موثر باشند

به طور کلی اگر قالب دندانی که روی آن ژل قرار میگیرد متناسب با دندانهای شما نباشد ممکن است مقداری از ژل به لثه ها و دهان شما نشت کند و باعث ایجاد حساسیت و تاول در دهان شما شود .

در جاهایی که سفید کردن دندانها در سالن های زیبایی ارائه میشود فرد اموزش دیده ای در زمینه های دندانی وجود ندارد و نه تنها بهداشت دهان و دندان شما اسیب می بیند بلکه ارائه این کار در این سالن ها غیر قانونی است.

  

ایا سفید کردن دندانها دائمی است؟

خیر سفید کردن دندانها دائمی نیست و میتواند از چند ماه تا سه سال طول بکشد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

به طور کلی اثر سفید کردن دندان طولی نمیکشد اگر شما سیگار بکشید یا شراب قرمز،چای یا قهوه مینوشید زیرا این موارد همگی میتوانند روی دندان شما لکه ایجاد کند .

چرا نیاز است دندانها را سفید کنیم؟

با افزایش سن دندانها تیره تر میشوند و این به دلیل پیرتر شدن،استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی ها و به خاطر عادات دیگر از جمله سیکار کشیدن ایجاد میشود .همچنین خوردن چای، قهوه، آب انگور سیاه، شراب قرمز و دیگر غذاهایی که دارای رنگ های قوی هستند میتوانند رنگ دندانها را تغیر دهند. دندانها نیز به خاطر اثرات برخی انتی بیوتیک ها ممکن است تیره تر شوند. .برخی افراد به طور طبیعی دندانهایشان کمی خاکستری تر از دیگران به نظر میرسد و این میتواند به خاطر فاسد شدن دندانها و بیماری های دندانها که از قبل تشکیل شده است باشد.

دلایل متعددی میتواند وجود داشته باشد که شما باید دندانهیتان راسفید کنید و همانند رنگ مو و پوست هر فرد که متفاوت است دندانها نیز میتوانند رنگشان متغیر باشد .

سنگ ها و رسوبات نیز میتوانند رنگ دندان شما را تغیر دهند  برخی از افراد ممکن است لکه ای در سطح مینا و یا ترک خوردگی هایی در دندان داشته باشند که به صورت لکه نمایان شده یاشد.

طول درمان

بسته به اینکه دندانهای شما تا چه حد تغییر رنگ داده و شما چقدر میخواهید انها روشنتر شوند این زمان میتواند متفاوت باشد. این حالت معمولا 2 تا 4 هفته زمان میبرید و نیاز است در طول این مدت چهار بار دندانپزشک خود را ملاقات کنید .

در ملاقات اول دندانپزشک شما قالبی متناسب با وضعیت دندانی شما به شما ارائه میکند.و بار اول دندانپزشک شما درمان را انجام میدهد و دفعات بعدی را باید شما در خانه انجام دهید. این به معنی این است که  شما باید به صورت منظم در طول دو یا چهار هفته هر بار 30 دقیقه تا یک ساعت برای این کار وقت بگذارید. دندانپزشک دقیقا با شما صحبت خواهد کرد چه مدت شما باید قالب را در دهان خود نگه دارید.ومهم است که دستورالعمل که به شما داده شده برای بدست آوردن بهترین نتیجه دنبال کنید.

برخی از محصولات هستند  که می تواند هشت ساعت در یک زمان استفاده شود. این به این معنی است که شما می توانید یک نتیجه رضایت بخش در کمتر از دو هفته دریافت کنید.

هزینه

هزینه این عمل از روشی به روش دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت خواد بود ولی درکل هزینه سفید کردن دندان در مطب دندانپزشک گرانتر از سفید کردن دندان تحت نظارت پزشک در خانه است.

سفید کردن دندان ها، دائمی نیست و لکه ها دوباره باز می گردند، بنابراین نیاز به مراقبت دارند تا برگشت لکه ها را به تعویق بیندازید. کشیدن سیگار، نوشیدن چای و غذاهای رنگ دار از عوامل تاثیر گذار بر تغییر رنگ دندان ها می باشند. در صورتی که از دندان ها مراقبت نکنید حداکثر یکسال بعد برای سفید کردن دندان باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید. سفید کردن دندان و بلیچینگ برای دفعات بعدی نیز در مطب دندانپزشک صورت می گیرد.